کاخ سفید: روسیه دیگر عضو گروه ۸ نیست/ لاوروف: اصراری بر عضویت در این گروه نداریم/ روایت فایننشال تایمز از منفعت ایران در نتیجه بحران اوکراین

حسین لواسانی: نقشه های جدید منتشر شده در روسیه، شبه جزیره کریمه را به عنوان جزیی از خاک این کشور به حساب آوردند با این حال هنوز غرب نتوانسته اهرم فشار موثری برای تغییر نظر سران کرملین بیابد.

به گزارش رجانیوز، آخرین اقدام غرب علیه مسکو روز گذشته در نتیجه نشست اعضای گروه 8 و البته در غیاب نماینده روسیه اتخاذ شد.

اعضای این گروه متشکل از کانادا، آلمان،فرانسه، ایتالیا، ژاپن، انگلیس و آمریکا در جریان نشست روز گذشته خود در هلند با انتشار اعلامیه‌ای در لاهه، ضمن محکومیت رسمی موضع‌گیری اخیر روسیه درباره تحولات اوکراین و استقلال شبه‌جزیره کریمه از این کشور، اخراج روسیه از گروه 8 را اعلام کردند.

اعضای گروه 8 که با حذف روسیه از آن به عنوان گروه 7 یاد می شود، همچنین اعلام کردند که در حمایت از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین، همه‌پرسی استقلال کریمه را به رسمیت نمی‌شناسند.

هر چند به گمان غربی ها اخراج روسیه از گروه 8 می توانست باب جدیدی از گفتگوها میان مسکو و غرب درباره تحولات اوکراین را بگشاید با این حال سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه حضور و یا عدم حضور در گروه 8 را بی اهمیت توصیف کرد. موضعی که بیش از پیش سبب نگرانی مقامات غربی شده است.

وزیر خارجه روسیه در کنفرانسی خبری در این باره گفت: « گروه 8 ، گروهی غیر رسمی است و هیچ کس برای پیوستن به آن کارت عضویت ندارد و هیچ کسی هم نمی‌تواند دیگر اعضا را اخراج کند. اگر شرکای غربی ما فکر می‌کنند که از این قالب خسته شده‌اند، مشکلی نیست چرا که ما هم به آن اصراری نداریم و فکر نمی کنم این موضوع مشکل خاصی را برای ما ایجاد کند

آمریکا و اروپا پس از الحاق شبه‌جزیره کریمه از اوکراین به روسیه، علیه مسکو تحریم‌هایی را اعمال کردند. غرب در عین حال هشدار داده است که چنانچه روسیه بخواهد به رویه خود در مناطقی دیگر از آن کشور ادامه دهد با واکنشی شدید روبه‌رو خواهد شد.

روسیه در واکنش تحریم‌هایی را علیه برخی کشورهای غربی از جمله کانادا وضع و تهدید کرده که اقدامات خصومت‌آمیز غرب را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

فایننشال تایمز: روسیه ممکن است موضع ایران را در 1+5 تقویت کند

در همین حال روزنامه آمریکایی فایننشال تایمز در گزارشی اذعان کرد که بحران اوکراین می‌تواند به تلاش روسیه برای تضعیف موضع غرب در مذاکرات ایران و 1+5 و تقویت موضع ایران دراین مذاکرات منجر شود.

بنابراین گزارش، غربی‌ها نگران آن هستند که روسیه فروش سلاح به ایران و از جمله تحویل موشک‌های اس – 300 به این کشور را از سر بگیرد. مسکو تحت فشار ایالات متحده از تحویل موشک‌های مزبور به ایران امتناع کرده بود.

همچنین یکی دیگر از نگرانی‌های طرف غربی تلاش احتمالی مسکو برای تضعیف رژیم تحریم‌های غربی بر ضد جمهوری اسلامی ایران است. مسکو فرضا می‌تواند به بانک‌های روسی برای تعامل مالی با طرف‌های ایرانی چراغ سبز بدهد.

از سوی دیگر، ماه‌هاست که شایعاتی در خصوص قرارداد تهاتری بین ایران و روسیه مطرح است که در آن ایران در برابر فروش نفت به روسیه، کالا دریافت می‌کند.

این در حالی است که به نوشته فایننشال تایمز، مقامات ایرانی به این فکر هستند که ممکن است اختلافات روسیه و غرب همچون یک میدان مین باشد و از این رو در برابر الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه موضعی محتاطانه در پیش گرفته‌اند. برخی نیز این نظر را مطرح کرده‌اند که اختلاف روسیه با غرب برای ایران این فرصت را ایجاد می‌کند که فرصت‌های بیشتری برای صادرات گاز داشته باشد