تصویب قطعنامه جدید علیه ایران در کنگره به بهانه حقوق‌بشر/ تیم ایرانی بر سر میز مذاکره چه پاسخی به اقدام توهین‌آمیز آمریکایی‌ها می‌دهد؟

 در حالی که مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در وین همچنان ادامه دارد، آمریکا با دو اقدام ضدایرانی عملا نشان داد که به میز مذاکره بی توجه است.

به گزارش رجانیوز، مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه قطعنامه‌ای را با موضوع حقوق بشر ایران به تصویب رساند.

قانونگذاران دموکرات و جمهوری‌خواه روز گذشته  قطعنامه‌‌ای موسوم به "قطعنامه 754" را به تصویب رساندند که ایران را به نقض موازین حقوق بشر متهم می‌کندادامه مطلب را از دست ندهید....

این قطعنامه که ادرویس و الیوت انجل، نمایندگان جمهوری‌خواه آمریکا تدوین آن را به عهده داشتند با استناد به "گزارش آزادی‌های مدهبی کمیسیون آمریکا در سال 2014" و گزارش "احمد شهید"، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، ادعاهایی بی‌پایه درباره اعدام در ایران مطرح شده است.

"اد رویس"، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در این قطعنامه ایران را به نقض نظام‌مند حقوق بشر، "سرکوب بی‌رحمانه صدای فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و اقلیت‌های مذهبی"، "کشتار مخالفان" و برخی موارد دیگر متهم کرد.

در قطعنامه صادر شده از سوی کنگره عملا نظام ایران مورد همجه آمریکایی ها قرار گرفته است. هر چند دولت و کنگره آمریکا پیش از این نیز اقداماتی مشابه با آنچه که روز گذشته در کنگره رخ داد انجام داده اند با این حال متهم کردن نظام ایران آن هم در حالی که نماینده ایران در وین روبروی نمایندگان آمریکا نشسته اند از لحاظ عرف بین المللی توهین آمیز محسوب می شود.

این در حالی است که مقامات دولت و وزرات امور خارجه ایران برای جلوگیری از آنچه «حاشیه سازی» برای مذاکرات خوانده می شود از بیان برخی اقدامات ضد آمریکایی خودداری کرده و می کنند.

عدم حضور مقامات دولتی در مراسم سالگرد تسخیر لانه جاسوسی در آستانه مذاکرات مسقط و یا جمع آوری بیلیبوردهایی علیه رئیس جمهور آمریکا در آستانه توافق ژنو در سال گذشته از جمله این اقدامات بوده است.  

علاوه بر اقدام کنگره آمریکا، 43 سناتور آمریکایی نامه‌‌ای درباره مذاکرات هسته‌ای ایران به"باراک اوباما"، ارسال کردند .  در این نامه خواستار توقف کامل توانایی ایران برای تولید سوخت هسته‌ای شده‌اند.

در این نامه که به رهبری "مارک کرک" و "مارک روبیو"، سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی تهیه شده همچنین از اوباما درخواست کرده که در چارچوب مذاکرات امکان طرح مسائل مربوط به برنامه موشکی ایران هم فراهم شود.

در این نامه آمده است: "اگر ایران آرمان‌های هسته‌ای خود را کنار نگذارد و در روابطش با دنیا قدم در راه سازنده نوینی برندارد، ما در ماه‌های پیش رو تلاش برای تحمیل فشارهای اضافی بر اینکشور را ادامه خواهیم داد"

این نامه می‌افزاید: "ما به دولت توصیه می‌کنیم که از تلاش برای دور زدن کنگره دست بردارد و با ما با رویکردی هوشمندانه‌تر برخورد کند،و  به صورتی قاطعانه به تهدید هسته‌ای ایران پایان دهد. اگر کاخ سفید واقعا با کنگره تعامل نکند،‌ به هیچ وجه امکان ندارد که توافقی که شامل بندهای ارائه‌شده از سوی شما باشد، در کنگره یکصد و چهاردهم و پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری شما باقی بماند."

هر چند برخی به دنبال آن هستند با تفکیک مواضع دولت و کنگره آمریکا از اتخاذ واکنش مناسب به آمریکایی ها خودداری کنند با این حال آنچه که مشخص است اقدام اخیر کنگره در راستای سیاست کلی کاخ سفید برای فشار بیشتر به ایران آنهم در آستانه ضرب الاجل 24 نوامبر است.

از سوی دیگر تیم مذاکره کننده آمریکایی همانند تیم مذاکره کننده ایران، نماینده نظام و حکومت خود در مذاکرات است، این گزاره بدان معناست که تیم ایرانی باید مدافع و حافظ منافع نظام جمهوری اسلامی بوده و به تیم آمریکایی حاضر در مذاکرات به دلیل اقدام توهین آمیز کنگره واکنش مناسب نشان دهد.